Nowe terapie biologiczne w leczeniu padaczki - współpraca Angelini Pharma i JCR Pharmaceuticals

News 3
  • Published: 11 maj 2023

Angelini Pharma i JCR Pharmaceuticals ogłaszają globalną współpracę w zakresie rozwoju i komercjalizacji nowych terapii biologicznych w padaczce.

  • Współpraca łączy doświadczenie Angelini Pharma w zakresie chorób neurologicznych z naukową i technologiczną biegłością JCR Pharmaceuticals w celu osiągnięcia możliwości pokonywania przez leki biologiczne bariery krew-mózg.

  • Umowa daje Angelini Pharma opcję wyłącznej licencji na rozwój i komercjalizację wysoce innowacyjnych leków biologicznych penetrujących do mózgu u chorych z padaczką.

  • JCR Pharmaceuticals uzyskała grant wraz z zapewnieniem kolejnych płatności za kamienie milowe, a także wielopoziomowych opłat licencyjnych, jak też zachowuje prawo do komercjalizacji w Japonii.

 

Rzym (Włochy)/Ashiya (Japonia), 11 maja 2023 r. - Angelini Pharma, część prywatnej firmy Angelini Industries, i JCR Pharmaceuticals Co. Ltd. (TSE 4552; "JCR") ogłosiły, że zawarły wyłączną globalną umowę dotyczącą rozwoju i komercjalizacji nowych terapii biologicznych, które wykorzystują J-Brain Cargo®, technologię przenikania przez barierę krew-mózg, w leczeniu padaczki z zastosowaniem nieujawnionych czynników efektorowych.

JCR i Angelini Pharma będą wspólnie prowadzić prace nad opracowaniem i rozwojem przedklinicznym terapii biologicznych penetrujących mózg przy użyciu zastrzeżonej przez JCR technologii przenikania bariery krew-mózg, J-Brain Cargo®. Technologia ta umożliwia dostarczanie leków biologicznych do ośrodkowego układu nerwowego za pośrednictwem mechanizmu zwanego transcytozą receptorową. Po zakończeniu fazy rozwoju przedklinicznego, Angelini Pharma uzyska wyłączność na prowadzenie dalszych badań w ramach współpracy obejmującej rozwój kliniczny i globalną komercjalizacji poza Japonią.

Zgodnie z warunkami umowy, JCR otrzyma z góry przedpłacony zwrot kosztów badań oraz zapewnienie otrzymania dodatkowych płatności za kamienie milowe w zakresie prac rozwojowych i związanych z komercjalizacją w kwocie do 505,5 mln USD, a także wielopoziomowych opłat licencyjnych od sprzedaży netto po dopuszczeniu do obrotu.

"Padaczka jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych przewlekłych chorób neurologicznych. W ciągu ostatniej dekady została uznana za chorobę społeczną obarczoną  wysokim poziomem niepełnosprawności i śmiertelności, a pilnie potrzebne są dalsze badania w celu zidentyfikowania rozwiązań ukierunkowanych na tę  niedostatecznie zabezpieczoną populację pacjentów" - powiedział Jacopo Andreose, Dyrektor Generalny Angelini Pharma. "Dzięki tej strategicznej współpracy z JCR, firmą z bogatym doświadczeniem biotechnologicznym, połączymy nasze mocne strony, aby zbadać zastosowanie leków biologicznych w tym obszarze i przyspieszyć rozwój niezwykle potrzebnych opcji terapeutycznych dla osób żyjących z padaczką".

"Bariera krew-mózg pozostaje nieuchwytnym celem w badaniach klinicznych nad chorobami neurologicznymi i cieszymy się, że możemy współpracować z Angelini Pharma w celu opracowania nowych terapii dla tych pacjentów" - powiedział Shin Ashida, prezes i przewodniczący JCR. "Wierzę, że nasza zastrzeżona technologia J-Brain Cargo® jest ważnym kluczem do leczenia zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Połączenie naszych kluczowych technologii z głęboką wiedzą terapeutyczną Angelini Pharma w zakresie chorób neurologicznych stworzy nowe opcje leczenia dla osób żyjących z padaczką".

Uważa się, że padaczka dotyka ponad 50 milionów ludzi na całym świecie[i], stanowiąc jedną z najczęstszych, poważnych, przewlekłych i wyniszczających chorób neurologicznych na świecie. Występuje u osób w każdym wieku i ma liczne konsekwencje neurobiologiczne, poznawcze i psychospołeczne. Napady nie mogą być u wielu z tych osób kontrolowane za pomocą dostępnych leków, co powoduje dużą niezaspokojoną potrzebę medyczną dotyczącą terapii, które przynoszą długotrwałą ulgę istotnie zmniejszając obciążenie chorobą i jej wpływ na wszystkie aspekty życia.