Witaminy i minerały

Healthy Food 1348464 1920

Witaminy i minerały stanowią bogatą grupę składników odżywczych niezbędnych dla organizmu człowieka. Występują w produktach spożywczych zazwyczaj w małych lub bardzo małych ilościach.

Witaminy i minerały mają ogromne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmu, a niedobór lub nadmiar któregokolwiek z nich może prowadzić do występowania różnorodnych zaburzeń stanu zdrowia.

Znajomość zasad prawidłowego żywienia i ich przestrzeganie w praktyce dotyczy z reguły nielicznej grupy osób, nawet w krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Stąd tak często pojawia potrzeba wprowadzania określonych korekt sposobu żywienia.

Nadrzędną zasadą pozostaje oczywiście racjonalizacja diety poprzez dobór odpowiednich produktów i jej urozmaicenie. Niemniej jednak w wielu sytuacjach, np. przy konieczności stosowania diety eliminacyjnej lub redukcyjnej, sposób ten okazuje się nie dość skuteczny. Inne strategie zapobiegania niedoborom witamin i składników mineralnych oraz ich powikłaniom polegają na suplementacji witamin oraz składników mineralnych.